Vybavujeme pokoj školáka
Začátek dalšího školního roku je tu. Nejsou to jen školní pomůcky, které si zaslouží pozornost. Tu bychom měli věnovat i prostoru, které dítě školního věku obývá a uzpůsobit jej tak, aby vyhovoval potřebám studia a odpočinku. Jak na to?
Proč dobrý spánek pomáhá k úspěšnému studiu?
S přechodem do základní školy se dítěti mění nejen jeho obzory, ale také režim odpočinku. Víme, že setkání s realitou světa může být tvrdé, proto můžeme tento dopad malinko zmírnit – alespoň zajištěním kvalitního spánku dítěte. Školák by měl prospat každý den okolo deseti hodin. Těžké aktovky, dlouhé sezení, nevhodná obuv a absence odpoledního spánku, na které bylo zvyklé ze školky, dítěti neprospívají. V první třídě může školák měřit okolo 122 až 140 cm, proto je nejvyšší čas pořídit větší postel i s adekvátní peřinou (140 x 200 cm). V tomto věku už víme, zda máme zimomřivce nebo dítě horkokrevné a podle toho vybíráme i povlečení a prostěradla. Pozor! Nedostatek spánku nebo jeho nízká kvalita má u školáka vliv na krátkodobou paměť a soustředění.
Barvy do pokoje pro školáka a hygiena spánku
Měli bychom se vyhýbat temným nebo příliš ostrým barvám výmalby i nábytku. Pokud ovšem nejsme sami příznivci gotik stylu nebo se náš dům nepodobá škole Harryho Pottera. Červená barva dítě může dítě iritovat. Ideální jsou pastelové odstíny – nejlépe zelené, modré a béžové. Přijatelná je bílá barva, růžová a šedá. Celek by měl být kompaktní a zóna odpočinku, práce a her jasně daná pro snadnější úklid a koncentraci na danou činnost. Povlečení školáka by mělo ladit se zbytkem pokoje. Kvůli roztočům je vhodné měnit povlečení alespoň dvakrát měsíčně, každý den větrat a zamezovat vzniku a šíření plísní. Nám rodičům nastává období, kdy pobízíme dítě k důslednější péči o jejich věci a omezujeme čas věnovaný tabletům, televizi, a to ideálně vlastním příkladem. Je fajn, když dětem před spaním pravidelně čteme nebo vymýšlíme spolu s nimi vlastní pohádky.
Pracovní plocha a osvětlení dětského pokoje
Pracovní zóna má sice opačnou roli než lůžko, ale díky kombinaci dobrého umístění stolku – v místě s přirozeným světlem a umělého osvětlení, můžeme podpořit i uzavírání mírových dohod mezi nesmiřitelnými sourozenci, když se dělí o společný prostor. Nebo alespoň lépe uvidíme na čtení těch pohádek. Proto se hned při zařizování soustředíme na tři světelné body – pracovní desku, stropní osvětlení a lampičku při posteli. Volíme si takový odstín/tónování světla, které je nám všem doma příjemné, do ložnice nevybíráme příliš intenzivní světla, jakkoliv potřebujeme mít svítivost alespoň 300 lumenů na metr čtvereční. Když se budeme trochu snažit, vyrobíme si takové pohodlí, že by i v Dánsku koukali (odsud totiž pochází koncept šťastného žití – hygge).
Potřebujete pomoci s výběrem peřiny nebo polštáře pro svoje dítě? Neváhejte se nám ozvat, rádi vám poradíme.