Od přikrývek z kůže k dutému vláknu a zpátky k vlně: Evoluce pohodlí
Průměrný člověk za svůj život prospí asi 24 let. Přičemž jako minimální optimální počet hodin, po které máme spát, je 7. Je šokující, že naši předci ve středověku spali více (asi 8 hodin), než my. Praktikovali segmentovaný spánek, který více využíval přirozeného světla a lišil se podle ročních období. Jestli tedy lépe spali, čím si plnili své přikrývky?
Kůže, sláma i ovčí vlna
V historii platilo, kdo byl bohatý, spal lépe a pohodlněji (snad až na asijské spáče, kteří mívali pod hlavou kus dřeva nebo „polštáře“ z kamene). Nejprve k zakrytí i k ochraně před nepříznivým počasím sloužily kožešiny. Tedy, kdo si „ulovil“, spal pohodlně. V teplejších oblastech světa mohli lidé používat i trávy nebo listy, které různě splétali. Ve velmi bohatých civilizacích Egypta, Mezopotámie a Řecka se lidé halili do jemnějších tkanin z vlny, lnu a bavlny. Slované kvůli počasí měli v oblibě kromě kůží právě vlnu, len a konopí. Svoje pláště často užívali, jak pro ochranu před nepříznivým počasím venku, tak jako přikrývky (připínali je pomocí spon). Naši předci měli také v oblibě seno, které je izolovalo od vlhka a chladu v lůžku zespodu. Ve středověku pak chudí měli dále vlnu a slámu a bohatí už peřiny plněné peřím nebo prachovým peřím, brokátové závěsy kvůli průvanu a vůbec různé luxusnější tkaniny. Dnešní návrat k vlně je tedy vlastně v souladu s moudrostí našich předchůdců...
Průmyslová revoluce a moderní stroje – přikrývky pro všechny
Tkalcovské stroje a stroje na plnění peřin se v 19. století zjednodušily. To vedlo ke zvýšení produkce různých textilních výrobků (i přikrývek). Přesto byly i v této době v oblibě duchny a peřiny s ručně tkanými povlaky ozdobené krajkou (krajka bývala také na polštářích). Peřiny a duchny novomanželů se přesto na venkově po svatbě předváděly jako symbol bohatství, dostatku, ale také zručnosti budoucí hospodyně. V 19. století se dařilo dobře pruhovanému kanafasu a lněným kostkovaným vzorům. K nevýhodám přikrývek z peří určitě patřilo čištění. To přineslo rozvoj dalšího druhu podnikání (vznikaly čistírny peří). U nás se takto proslavila třeba paní Julie Miléřová.
Karlovarské deky a jejich sláva
Peřina, duchna, larisa... Při této představě se právě někteří z vás otřepali. Ale pro Ignaze Ginzkeye, který někdy kolem roku 1843/1844 založil ve Vratislavi firmu, to znamenalo obrovskou příležitost. Soustředil se na produkci koberců a přikrývek. Výrobky byly známé jako „Austrian blankets“ nebo jako „karlovarské deky“. Jeho firma zažívala úspěchy po celém světě, i na světových výstavách, ze kterých si odnesl dvě ocenění. Samozřejmě vděčným odběratelem dek byla armáda, resp. armády... Kombinace ovčí vlny a velbloudí srsti byla zřejmě pro továrnu Ignaze Ginzkeye šťastnou volbou. A také angažování známých kreslířů a umělců, kteří se podíleli na návrzích designu pro výrobky z jeho továrny.
Trendy v současné době – hmatový komfort, přírodní barvy a multifunkčnost
V této době máme k dispozici různé přikrývky, a právě proto si každý z nás musí promyslet svoje preference. V domácnostech navíc nacházíme deky jako funkční dekorace na židlích a sedačkách, častěji už je mívají i v kavárnách s venkovním posezením. Přesto se dostáváme k opačnému extrému – abychom uhlídali kvalitu výplně a použitých povrchových materiálů, nezbývá nám než důsledně číst informace o složení a původu našich přikrývek. Naše doba plastová není přátelská k přírodním materiálům, ale je to chyba i z pohledu udržitelnosti a zdravotních dopadů. Přehozy na postel si sice můžeme i vyrábět sami (např. patchworkové) a použít je pro přikrytí v letních měsících, ale po většinu roku potřebujeme přikrývku, která bude prodyšná, umožní odvádění vlhkosti z lůžka a současně nás zahřeje. Prioritou Zaspi je vaše zdraví a pohodlí. Proto nabízíme přikrývky z ovčího rouna i dutého vlákna, které si mykáme sami. Vybírat můžete z letních, celoročních, zimních přikrývek, přikrývek pro děti. Rozměrově je naše nabídka také pestrá – najdete u nás prodloužené délky, partnerské přikrývky, přikrývky pro jednolůžka nebo jako novinku kombinovanou přikrývku složenou ze dvou částí.